Lara Konjedic
05/30 57 978
Ta e-poštni naslov je zaščiten proti smetenju. Za ogled potrebujete Javascript, da si jo ogledate.
Kulturno društvo Franc Zgonik
Branik 75
5295 Branik
URNIK četrtek 11:00 - 18:00*
POLETNI URNIK (jul., avg.) četrtek 11:00-18:00*
*Odmor je prilagojen delovnemu procesu.
Krajevna knjižnica Branik ima prostore v kulturnem domu v središču kraja. Hrani raznovrstno leposlovno in strokovno gradivo, namenjeno različnim starostnim skupinam uporabnikov. Knjižnično zbirko redno dopolnjujemo z novostmi in trenutno obsega 12.500 enot.
Ob krajevnem prazniku 15. februarja 2022 so bili slovesno odprti novi in prenovljeni prostori, skupaj je tako knjižnici namenjenih 153 m2. V pritličju (prostori nekdanje banke) je večji del zbirke, novosti, temeljna dela in iskani naslovi, preostalo gradivo pa je v prvem nadstropju. V obeh prostorih je na voljo tudi dovolj čitalniških mest za branje, srečevanje, učenje in prireditve.
Za otroke organiziramo ure pravljic, ustvarjalne delavnice, predstavitve knjižnice in knjižničnega gradiva, odrasli lahko sodelujejo v bralnem projektu Primorci beremo in drugih aktivnostih. Uporabnikom je na voljo računalnik za iskanje po knjižničnem katalogu Cobiss+ ter za dostop do spleta in e-virov, ki jih knjižnica ponuja svojim članom.
V prvem nadstropju je urejena spominska soba, posvečena domačinu, pesniku Nevinu Birsi, v pritličju pa kotiček.
Iz zgodovine
V Rihenberku je bila leta 1867 ustanovljena prva čitalnica, prvo knjižnico v kraju pa je osnovalo leta 1906 ustanovljeno Krščansko socialno in izobraževalno društvo. Razna prosvetna društva so ustanavljala in negovala svoje knjižnice – vse do obdobja med obema vojnama, ko je bilo delovanje slovenskih prosvetnih društev prepovedano. Leta 1952 se knjižnična dejavnost prosvetnih društev nadaljuje: svojo knjižnico ustanovi Prosvetno društvo Franc Zgonik. Kraj dobi sodobno opremljeno knjižnico leta 1982.
Ob 150. obletnici nastanka rihemberške čitalnice je nastala razstava Od čitalnice do krajevne knjižnice Branik. Njena digitalna različica je na ogled tukaj.
Fotografije v galeriji: Mateja Pelikan, naslovna arhiv Gk.