Velikost črk Kontrast

Območnost v praksi

Aktualno

V letu 2024 se je Goriška knjižnica Franceta Bevka začela ukvarjati z novo kompetenčno vsebino Splošne knjižnice - zelene, trajnostne. V okviru te kompetenčne vsebine bomo skrbeli za razvoj storitev in dejavnosti ter sledili dobrim trajnostnim praksam, ki jih izvajajo knjižnice v tujini in jih poskušali implementirati v delovanje vseh slovenskih splošnih knjižnic. Na ta način bomo skrbeli za napredek knjižnic pri zasledovanju ciljev trajnostnega razvoja in za njihovo večjo ozaveščenost o trajnostnem delovanju organizacije. 

31. maj 2021, Na portalu Knjižnice.si je znotraj zavihka Uporabniki objavljena podstran Knjižnice v novi realnosti, ki ponuja pregled delovanja slovenskih splošnih knjižnic med epidemijo (kako smo se knjižnice odzvale, znašle, prilagodile, ohranjale stik z uporabniki ipd.).

15. maj 2021, Sprejet je dokument Strokovna izhodišča za oblikovanje kompetenčnih centrov. Komisija za kompetenčne centre bo v kratkem pozvala splošne knjižnice k oddaji prijav za podelitev statusa kompetenčnega centra. V letu 2021 bodo prijave možne do konca septembra 2021, v prihodnje pa kadarkoli.

 


E-viri

Osrednje območne knjižnice s sredstvi Ministrstva za kulturo zagotavljamo uporabnikom knjižnic brezplačen oddaljen dostop (dostop od doma) do e-virov.

Člani knjižnic Goriškega območja (knjižnice v Ajdovščini, Idriji, Novi Gorici in Tolminu) lahko trenutno dostopajo do naslednjih podatkovnih zbirk:

E-vire uspešno promoviramo v okviru projekta Rastem z e-viri.


Projekti

BREZPLAČNA MEDKNJIŽNIČNA IZPOSOJA (MKI) ZA KONČNEGA UPORABNIKA NA GORIŠKEM OBMOČJU

Projekt na nacionalnem nivoju vodi Koroška osrednja knjižnica dr. Franca Sušnika Ravne na Koroškem. Dokument Dogovor o izvajanju brezplačne medknjižnične izposoje med knjižnicami predstavlja enoten model izvajanja medknjižnične izposoje za vsa slovenska knjižnična območja.

Tako tudi v vseh štirih knjižnicah Goriškega območja izvajamo brezplačno medknjižnično izposojo do končnega porabnika, pri čemer kakršnihkoli omejitev glede števila naročenih knjig ni, vendar mora uporabnik navesti znanstvenoraziskovalni, kulturni, izobraževalni ali publicistični namen.

DOBREKNJIGE.SI

Dobreknjige.si je portal slovenskih splošnih knjižnic s priporočilno kakovostno literaturo. Njegovo zanesljivost, nepristranskost in ažurnost vzajemno zagotavljamo slovenske splošne knjižnice, v sodelovanju z našimi bralkami in bralci, uporabniki portala o dobrih knjigah.

Glavno uredništvo je v Goriški knjižnici in v Knjižnici Koper, v vseh desetih osrednjih območnih knjižnicah pa so območna uredništva.

KAMRA

Portal digitalizirane kulturne dediščine vključuje vsebine s področja domoznanstva, ki jih prispevajo slovenske splošne knjižnice in druge lokalne kulturne ustanove.

KAMRO so vzpostavile in jo gradijo osrednje območne knjižnica, NUK in Združenje splošnih knjižnic. Portal upravlja Osrednja knjižnica Celje v sodelovanju z osrednjimi območnimi knjižnicami, v katerih je sedež regijskih uredništev, in Združenjem splošnih knjižnic.

Na portalu deluje tudi Album Slovenije – osebni spomini 20. stoletja.

KNJIŽNE POPSLASTICE

Projekt Knjižne POPslastice je nastal v Knjižnici Mirana Jarca Novo mesto. Namenjen je mladostnikom, katerim želimo ob srečanju z različnimi gosti, znanimi osebnostmi, na zabaven, aktualen in kvaliteten način promovirati in širiti bralno kulturo, skozi knjigo širše kulturno povezovati in izobraževati, spodbujati in oblikovati vseživljenjske bralne navade, spodbujati kritično mišljenje ter zagotoviti višjo bralno sposobnost mladih. Šest vsebinskih sklopov imamo – branje in pisanje, igra in televizija, glasba, slikarstvo in fotografija, mediji, humor. Nekatere bodo v okviru srečanj skozi svoja znanja in usposobljenost predstavili vabljeni gostje, hkrati pa mladostnikom v razmislek ponudili pomen branja in knjige.

Projekt smo leta 2016 v sodelovanju z novomeškimi kolegicami prenesli na Goriško območje in ga uvrstili v program prireditev Goriške knjižnice.

OBRAZI SLOVENSKIH POKRAJIN

Obrazi slovenskih pokrajin je spletni biografski leksikon znanih osebnosti slovenskih pokrajin in Slovencev po svetu. Portal združuje biografije, objavljene v regijskih leksikonih: Celjskozasavski.si, Dolenjski biografski leksikon, Gorenjci.si, Koroški biografski leksikon, Pomurci.si., Primorci.si, Spodnjepodravci.si in Štajerci.si.

Portal upravlja Mestna knjižnica Kranj v sodelovanju z osrednjimi območnimi knjižnicami.

RASTEM Z E-VIRI

Projekt izvajamo na Goriškem območju od leta 2012. S predstavitvami uporabe podatkovnih baz različnim ciljnim skupinam spodbujamo uporabo e-virov, ki jih Goriška knjižnica kot osrednja območna knjižnica v sodelovanju z osrednjimi knjižnicami območja ponuja svojim članom in uporabnikom. Naš cilj je pokazati kvalitetne in verodostojne e-vire ter udeležence pritegniti k sodelovanju pri soustvarjanju nekaterih. Hkrati promoviramo delo slovenskih knjižničarjev in krepimo sodelovanje med kulturno-izobraževalnimi ustanovami na območju.

SKRITO–ODKRITO–OHRANJENO–DOSTOPNO

Goriška knjižnica kot osrednja območna knjižnica s strani Ministrstva za kulturo že vrsto let pridobiva sredstva za digitalizacijo knjižničnega gradiva, ki je nato objavljeno in prosto dostopno na portalu dLIb (Digitalna knjižnica Slovenije). Do uvedbe projekta smo digitalizacijo promovirali preko projekta Rastem z e-viri ter uporabnike (povečini šolarje in učitelje) seznanjali predvsem z možnostjo uporabe dLib-a, zdaj pa želimo zajeti širši krog uporabnikov knjižnice in jim s postavitvijo razstave pokazati "skrite zaklade" knjižnic Goriške območja (in drugih partnerskih ustanov), ki smo jih z digitalizacijo in objavo na dLib-u "odkrili", s tem izjemno povečali dostopnost do originalov, hkrati pa jih "ohranili" skrbno shranjene in zaščitene pred nadaljnjo fizično rabo. Ob tem želimo poudariti prost dostop do naših kulturnih zakladov vsako minuto, vsako uro in vse dni v letu za vse, ki dostopajo do spleta, ne le za obiskovalce knjižnic. 

Vsebino razstave oblikujemo v sodelovanju s knjižnicami Goriškega območja, v katerih bo razstava tudi na ogled, po dogovoru bo gostovala tudi v partnerskih ustanovah. Razstavo pripravljamo vsako leto ob istem času, in sicer v dneh okrog 3. decembra, ko kulturne ustanove na "Ta veseli dan kulture" brezplačno odprejo vrata obiskovalcem.


Digitalizacija

Gradivo, ki ga je Goriška knjižnica v sodelovanju s knjižnicami Goriškega območja prispevala na portal dLib.


Izobraževanja, delavnice, predavanja v letu 2020

Za leto 2020 smo načrtovali izvedbo več delavnic za strokovne delavce knjižnic Goriškega območja ter Narodne in študijske knjižnice Trst, na katerih bi spoznavali e-vire. Zaradi epidemije smo v letu 2020 izvedli delavnice za strokovne delavce Goriške knjižnice, v začetku leta 2020 pa še za ostale. 

Izobraževanja, delavnice, predavanja v letu 2019

Info točka e-gradiv javnih oblasti (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 3. junij 2019)

V sodelovanju s Knjižnico Koper smo organizirali izobraževanje Infotočka e-gradiv javnih oblasti, ki ga je izvajal mag. Aleš Klemen iz Mestne knjižnice Ljubljana. Sledil je povzetek konference Reshape 2019 (Helsinki, 6. in 7. maj 2019) ter "sprehod" po novi helsinški knjižnici Helsinki Central Library Oodi. Predstavitev je pripravila Polonca Kavčič.

Delavnica "Izzivi pri uresničevanju strokovnih priporočil in standardov za splošne knjižnice 2018–2028" nadaljevanje (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 21. maj 2019)

Na nadaljevalni delavnici so udeleženci razpravljali o ukrepih na nacionalni ravni ter iskali možne ukrepe na območni in lokalni ravni, da bi bilo delo splošnih knjižnic v prihodnje čimbolj usklajeno z novimi strokovnimi priporočili in s tem razvojno naravnano.

Katalogizacija – izpopolnjevalni tečaj (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 21. marec 2019)

Predavateljica Irena Kavčič iz Narodne in univerzitetne knjižnice je udeležence seznanila z novostmi pri katalogiziranju knjižničnega gradiva ter nam odgovorila na strokovne dileme iz vsakdanje prakse.

Delavnica "Izzivi pri uresničevanju strokovnih priporočil in standardov za splošne knjižnice 2018–2028" (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 21. februar 2019)

Na delavnici, izvajali sta jo koordinatorici območnih nalog, ki je bila namenjena zaposlenim v splošnih knjižnicah Goriškega območja, smo ugotavljali, kaj bo zaposlenim v splošnih knjižnicah predstavljalo največji izziv pri uresničevanju novih strokovnih priporočil. Koordinatorici sta delavnico ponovno izpeljali 28. marca 2019 v Lavričevi knjižnici Ajdovščina.

 

Izobraževanja, delavnice, predavanja v letu 2018

Predstavitev dokumenta Strokovna priporočila in standardi za splošne knjižnice: za obdobje 2018–2028 (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 7. december 2018)

Nova priporočila je predstavil dr. Gorazd Vodeb, vodja delovne skupine za pripravo priporočil.

Praktična delavnica za pretok znanja "Učimo se skupaj" (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 7. in 8. november)

Delavnica, namenjena slovenskim splošnim knjižničarjem, je bila organizirana v okviru Sekcije za splošne knjižnice pri ZBDS. Sestavljena je bila iz treh sklopov: Matej Blažko in Saša Vidmar sta pripravila in izpeljala delavnico v Mojstrovalnici ter iz projekta Rastem z e-viri (o uporabi e-vira Lynda.com). Zadnji sklop je bila delavnica Lego zgodbe, ki jo je izpeljala kolegica Urška Bonin iz Knjižnice Koper.

Delavnica Medsebojno sodelovanje in učinkovito reševanje konfliktov (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 19. marec 2018)

Mag. Alenka Brod nam je v prvem delu delavnice predstavila tehnike in metode uspešnega medsebojnega sodelovanja. V drugem delu smo pod vodstvom univ. dipl. soc. Jerneja Jelenka spoznali, zakaj je konflikt pozitiven, kdaj se spremeni v negativnega ter kako ga rešujemo. Osvojeno znanje smo pod vodstvom obeh predavateljev preizkusili tudi v praksi.

  • konflikti1
  • konflikti2
  • konflikti3
  • konflikti4


Izobraževanja, delavnice, predavanja v letu 2017

Delavnica Excel (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 23. in 26. maj 2017)

Mag. Boštjan Vouk, profesor na Višji strokovni šoli, ŠČ Nova Gorica, nam je predstavil Excel 2013, uporabne funkcije in trike programa, ki ga pogosto uporabljamo tudi knjižničarji pri našem delu. Delavnica, ki jo je predavatelj pripravil na podlagi znanja udeležencev (anketa), je potekala v računalniškem kotičku Goriške knjižnice, in sicer v dveh delih: torek, 23. 5. 2017, od 9.00 do 13.00 in v petek, 26. 5. 2017, od 9.00 do 13.00.

  • DSCN8974
  • excel

 

Izobraževanja, delavnice, predavanja v letu 2016

Zapuščine v knjižnicah in rokovanje z njimi (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 26. oktober 2016)

Tudi v splošnih knjižnicah se srečujemo z dragocenimi zapuščinami lokalnih ustvarjalcev. Pri urejanju le-teh se soočamo z različnimi dilemami in težavami. Zato smo konec oktobra v Goriški knjižnici organizirali izobraževanje Zapuščine v knjižnicah in rokovanje z njimi. Svoje znanje in izkušnje so z nami delili mag. Marijan Rupert, dr. Jasna Malešič ter restavratorka Meta Kojc, vsi trije iz Narodne in univerzitetne knjižnice. Odgovore in novo znanje o urejanju zapuščin v knjižnicah je dobilo 16 bibliotekarjev iz Goriškega in Obalno-kraškega območja.

 

Delavnica vnašanja na portal Kamra (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 17. maj 2016)

Ponovno smo se srečali vnašalci na portal Kamra in tisti, ki bodo to šele postali. Glavni uredni Kamre, g. Robert Ožura iz Osrednje knjižnice Celje, nam je predstavil prenovljen portal (www.kamra.si) in administratorski vmesnik. Prepričali smo se, da je prispevanje zgodb na portal zdaj mnogo bolj enostavno ... 

  • kamra

 

Angleški jezik za knjižničarje (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 12. april 2016)

Zaposleni iz knjižnic Goriškega in Obalno-kraškega območja smo obnavljali znanje angleškega jezika pod vodstvom ge. Zorke Jakoš. Izobraževanje Angleščina za knjižničarje je bilo namenjeno vsem, ki se pri svojem delu srečujejo z angleščino in želijo svoje znanje osvežiti.  

  • ANG2

 

Računalništvo v oblaku (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 14. januar 2016)

Tea Trebižan (www.itea.si) je zaposlenim v knjižnicah Goriškega območja pripravila predstavitev Arnes AAI in njihove storitve računalništva v oblaku (ustvarjanje spletne strani, bloga, video konferenca, Arnes mapa, Arnes Filesender ...). 

Uporabne povezave: Arnes AAI (Tea Trebižan), Arnes Splet, Spletne konference VOX

  • DSCN3740
  • DSCN3741

 

Izobraževanja, delavnice, predavanja v letu 2015

Literatura v postprodukciji (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 2. in 7. december 2015)

V Goriški knjižnici smo v sodelovanju z Založbo Goga organizirali in izvedli sklop izobraževanj Literatura v postprodukciji. Projekt že od leta 2009 podpira JAK.

Na delavnicah smo se naučili, kako pripraviti literarni dogodek in ga dejansko tudi izvedli. Izbora literature in veščin moderiranja smo se učili pod mentorstvom g. Andreja Blatnika, ge. Carmen L. Oven in ge. Stanke Hrastelj. Naš literarni gost je bil pisatelj Slavko Pregl.

  • DSCN3142
  • DSCN3148
  • DSCN3149
  • DSCN3156
  • DSCN3166
  • DSCN3168
  • DSCN3169
  • DSCN3197
  • DSCN3199
  • DSCN3205

 

Delavnica pripovedovanja pravljic z Anjo Štefan (Mestna knjižnica in čitalnica Idrija, 6. november 2015)

Društvo bibliotekarjev Primorske in Notranjske je v sodelovanju z Mestno knjižnico in čitalnico Idrija organiziralo delavnico pripovedovanja pravljic pod mentorstvom ge. Anje Štefan.

Udeleženci so delali na krajših ljudskih pripovedih, ki so jih predavateljici predhodno posredovali, na srečanju pa skupaj pregledali njihove vsebinske in jezikovne posebnosti. Sledil je praktični del – urjenje v pripovedovanju svoje pravljice, opazovanje različnih govornih in pripovedovalskih načinov.

  • 1162
  • 1167
  • 1170

 

Tečaj vnašanja vsebin na portal Kamra (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 9. april 2015)

G. Robert Ožura iz Mestne knjižnice Celje, glavni urednik Kamre, je v Goriški knjižnici vodil tečaj vnašanja vsebin na portal. Opisu portala je sledil opis administrativnega okolja za vnos zgodb. Tečaj je bil praktične narave, vsak udeleženec je prispeval zgodbo in tako bolje spoznal Kamro ter se srečal in spoznal z glavnim urednikom in ostalimi vnašalci.

 

Izobraževanja, delavnice, predavanja v letu 2014

Predstavitev portala SeJa (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 29. 5. 2014)

Predstavitev portala SeJaV okviru srečanja predstavnikov knjižnic Goriškega območja smo organizirali še strokovno video predavanje, namenjeno vodilnim osebam v javnih ustanovah ter računovodjem v negospodarstvu. Predavanju je sledila še predstavitev portala SeJa.si (Javni sektor), ki je brezplačno na voljo članom knjižnic Goriškega območja.
 

Prepričljiv nastop ter učinkovita poslovna komunikacija (delavnica za primorske knjižničarje) (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 17. 3. 2014)

Projekt: Knjižnica slepih in slabovidnih (Goriška knjižnica Franceta Bevka, 11. 2. 2014 in 20. 2. 2014)

Knjižnica slepih in salbovidnihIzobraževanje je bilo namenjeno knjižničnim, pedagoškim in socialnim delavcem ter družinskim članom oseb, ki so slepi oziroma slabovidni.

Na prvi delavnici Kako se učijo ter berejo slepi, slabovidni in osebe z motnjami branja? so se udeleženci seznanili s problematiko slepih in slabovidnih uporabnikov, in sicer pri dostopu do informacij. Izvajalki delavnice dr. Aksinija Kermauner in Nina Schmidt sta predstavili tudi knjižnično dejavnost za slepe in slabovidne.

Izvajalci druge delavnice Kako berejo ter uporabljajo splet slepi, slabovidni in osebe z motnjami branja? pa so predstavili ovire, ki jih imajo slepi in slabovidni pri dostopu do spleta, prikazali so možnosti, ki jih ponuja nova informacijsko-komunkacijska tehnologija.

Zgibanka  

 

 

Plakat ob 10. obletnici OOK

Poglejte si delo osrednjih območnih knjižnic v virtualni razstavi, ki je nastala ob 10. obletnici osrednjih območnih knjižnic.